loading

Czy fotowoltaika się opłaca? Zobacz Przykład.

Pan Michał mieszka w domu o powierzchni 170 m2, jego 4 osobowa rodzina w ostatnim roku zużyła 4200kWh energii elektrycznej, średni miesięczny rachunek wynosił 200 zł.
Pan Michał założył na dachu swojego domu, instalację fotowoltaiczną o mocy 5.27kWp.
Inwestycja kosztowała 22766 zł.

Po uruchomieniu instalacji, otrzymał dotację z rządowego programu „mój prąd”* w wysokości 5000 zł.
Kolejnym bonusem jest ulga termomodernizacyjna, Pan Michał może odliczyć koszt inwestycji od dochodu (PIT 17%) – w wysokości do 3020.22 zł (17% z kwoty inwestycji, obniżonej o kwotę dotacji z programu „mój prąd”).

Końcowy koszt inwestycji po otrzymaniu dotacji z programu „mój prąd” oraz skorzystaniu z ulgi podatkowej, wyniósł: 14745,78zł.
Pan Michał dzięki instalacji fotowoltaicznej obniżył swoje rachunki na prąd o ~90%, aktualnie średnio miesięcznie płaci 20 zł.
Co daje 2160 zł oszczędności rocznie.

Na podstawie tych informacji oraz uwzględniając roczny wzrost cen o 3% **, inwestycja zwróci się po 6 latach.
A później możesz przez wiele lat cieszyć się z “Energii ze słońca”, większość producentów daje 25-letni gwarantowany poziom wydajności paneli PV, nie mniejszy niż 85%.

5kWp fotowoltaika zwrot z inwestycji

Kalkulacja uwzględnia: Początkowa cena prądu 0,55zł/kWh,. Średnioroczny wzrost cen energii o 3%, Zużycie efektywności paneli PV o 0,5% rocznie, Dotację 5000 zł, Ulgę podatkową 17%. Powyższe wartości produkcji energii i cen są wynikami szacunkowymi. Osiągnięcie prezentowanych rezultatów w warunkach rzeczywistych nie jest gwarantowane. Ceny energii, koszty przesyłu, koszty stałe, ceny taryf, mogą się różnić u każdego operatora.

*UWAGA: Aktualny nabór wniosków dla dotacji „mój prąd” kończy się 18 grudnia 2020 r.

**Szacowany wzrost cen prądu jest nawet większy niż 3%.

Ceny prądu 2020 tauron

 

Moc instalacji została dobrana po wcześniejszym audycie, który sprawdził warunki techniczne oraz obliczył jaka jest konieczna wielkość instalacji, do pokrycia zapotrzebowania na kWh.

Również i Ty możesz skorzystać z pomocy naszych doradców i bezpłatnego audytu.
Zapraszamy do kontaktu.